نانوتکنولوژی و تشخیص بیماریهای قلبی

یک تیم سوئیسی از فیزیکدانان، بیوشیمیست‌ها و پزشکان، آرایه‌( میکرواری =Microarray ) از حاملهای با ابعاد کوچک‌تر از میلی‌‌متر را برای کنترل پروتئین‌های خون ساخته‌اند. این دستگاه که بوسیلة یوری آدنتز از دانشگاه باسل و آزمایشگاه تحقیقاتی IBM در زوریخ ساخته شده است، قادر به اندازه‌گیری پروتئین‌هایی است که غلظت آن‌ها بیانگر وضعیت قلب شخص می‌باشد. این پیشرفت، نوید تشخیص سریعتر و راحت‌تر حملات قلبی را نسبت به فناوری امروزی فراهم می‌آورد. این روش براساس نشانه‌گذاری پروتئین‌ها بوسیلة مواد رادیو اکتیو صورت می‌گیرد.


این آرایه از هشت حامل با طول 5/. میلی‌متر، عرض 1/. میلی‌متر و ضخامت 500 نانومتر ساخته شده است که همگی بوسیلة آنتی‌بادی‌های ضدپروتئین پوشیده شده‌اند. با غوطه‌ور شدن این حاملها در مایع محتوی پروتئین‌های خون، آنتی‌بادی‌ها به پروتئین‌ها متصل می‌شوند و به حامل فشار وارد کرده و باعث خم‌شدن آن می‌شوند.

محققین با ثبت اشعة لیزری که از هر حامل منعکس می‌شد، قادر به اندازه‌گیری میزان این خم‌شدگی شدند. در آزمایشهای آنها یکی از حاملها بوسیلة آنتی‌بادی‌های پروتئین کراتین کیناز و دیگری بوسیلة آنتی‌بادی‌های پروتیئن میوگلوبین پوشیده شد. آنها این مجموعه را در محلولی از کراتین کیناز و سپس در محلولی از میوگلوبین غوطه‌ور ساختند و در هرحالت خم‌شدگی حامل مربوطه را مشاهده کردند.

حاملها برای بررسی‌های دنیای نانومتری، ابزار بسیار مهمی می‌باشند. کریستف‌گربر، رئیس گروه سوئیسی گفت: "حساسیت دستگاه ما از سایر وسایلی که در ابعاد نانو ساخته شده‌اند چندین مرتبه بیشتر است."

قبلاً سایر محققین با استفاده از حاملهای منفرد، پروتئین‌ها را شناسایی کرده بودند، اما این گروه نشان داد که به حاملهای زیاد برای کاربردهای واقعی پزشکی نیاز است. از جمله این کاربردها کنترل فعالیت قلب در مراکز مراقبتهای قلبی (ICU) می‌باشد.امید است که بسیاری از پارامترهای فیزیولوژیک دیگر نیز به همین شیوه کنترل شوند. او می‌گوید: "این وسیله به پزشکان اجازه می‌دهد که خیلی سریعتر از تست‌هایی که امروزه بر روی پروتئین‌های خون انجام می‌شود حملات قلبی را در افراد تشخیص دهند."

این مسئله باعث تشخیص دقیق زمان حمله و کنترل مداوم قلب مشخص می‌شود و از این رو از آن می‌توان درکنار تخت بیمار استفاده کرد. البته این تکنیک تا چندین سال حساسیت لازم را برای ورود به مراحل بررسی‌های بالینی نخواهد داشت. اما محققین برای رسیدن به این حساسیت باید آنتی‌بادی‌هایی با کارایی بیشتر را بر روی سطح حامل قرار دهند.

/ 1 نظر / 48 بازدید