آیا همسانه سازی انسان واقعا غیر ممکن است؟

همسانه سازی انسان به دلیل یک پدیده ای بنام Imprinting غیر ممکن به نظر می رسد. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر بتوان اگوی ایمییرینتینگ سلولهای زایا را دقیقا کیی کرد، همسانه سازی انسان امکان یذیر خواهد بود
به خبری که در شماره اخیر مجله science آمده توجه کنید:

دانشمندان در آمریکا می گویند که صدها بار تلاش آنها برای همسانه سازی میمون به شکست انجامیده است.دانشمندان گمان می کنند که ساختار بیولوژیکی تخمک پستانداران عالی (primates) از جمله انسان، همسانه سازی آنها را غیرممکن می کند.همسانه سازی چندین نوع از پستانداران از جمله گوسفند، گاو و موش موفقیت آمیز بوده است اما شواهد روزافزونی وجود دارد دایر براین که این شیوه در مورد برخی گونه ها عملی نیست.این تحقیقات که نتایج آن در نشریه ساینس (Science) چاپ شده است، ادعای برخی گروه ها دایر بر همسانه سازی انسان را زیر سوال می برد.شرکت کلوناید، ادعا می کند تاکنون چند انسان را همسانه سازی کرده است، اما تاکنون هیچ مدرکی برای تایید ادعاهای خود ارائه نکرده است.
در همین حال، پاناییوتیس زاووس متخصص جنجال آفرین تولید مثل، عکسی منتشر کرده است که ادعا می کند متعلق به "نخستین جنین همسانه سازی شده انسان است که برای مقاصد تولید مثل به کار گرفته می شود."

اکثر دانشمندان اتفاق نظر دارند که تلاش برای همسانه سازی انسان خطرناک و غیراخلاقی است.بسیاری از حیوانات همسانه سازی شده، بیمار یا ناقص متولد شده اند و تعداد تولدهای سالم نادر است.پژوهشگران در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیا آمریکا سعی کردند با استفاده همان شیوه ای که برای خلق دالی گوسفند به کار گرفته شد یک نوع میمون آزمایشگاهی (rhesus macaque monkeys) را همسانه سازی کنند.آنها علی رغم صدهابار تلاش حتی در دستیابی به یک مورد باروری نیز ناکام ماندند. تلاش سایر گروه ها نیز برای همسانه سازی میمون ناکام مانده است.

به نظر می رسد اشکال کار، در شیوه تقسیم مواد ژنتیکی در جریان رشد جنین باشد. میزان DNA پدید آمده در سلول های تقسیم شده یا خیلی کم است یا خیلی زیاد، به طوری که سلول دوام نمی آورد.
این تجارب نشان می دهد که همسانه سازی سایر پستانداران عالی نظیر انسان نیز احتمالا محکوم به شکست است.دکتر جرالد شاتن، رهبر گروه محققان به نشریه ساینس گفت: "این مطالعه ثابت می کند که آنهایی که ادعا می کنند انسان را همسانه سازی کرده اند، هرگز سلول یا زیست شناسی مربوط به رشد را درک نکرده اند."

/ 0 نظر / 40 بازدید